Web Design Factory - WordPress, Website

Indywidualny CMS, czyli system zarządzania treścią dopasowany do indywidualnych potrzeb

Większość stron internetowych posiada mniej lub bardziej zaawansowane systemy zarządzania treścią. Przeważnie są to darmowe CMS-y typu open source, takie jak WordPress czy Joomla!. Zdarza się jednak, że tego typu rozwiązania pomimo swojej uniwersalności nie zawsze się sprawdzają. Wtedy najlepszym wyjściem jest indywidualny CMS.

Systemy zarządzania treścią towarzyszą internautom niemal od samego początku istnienia graficznych stron internetowych. Początkowo proste softy, które umożliwiały oddzielne zarządzanie treścią i grafiką strony, przemieniły się w olbrzymie silniki, na których opierają się współczesne witryny internetowe.

Rozwój języków programowania obiektowego, w szczególności PHP sprawił, że popularne darmowe systemy zarządzania treścią, są niezwykle proste w obsłudze. Jednak ogólnodostępne CMS-y, pomimo wielu zalet, nie zawsze się sprawdzają. A kiedy tak się dzieje, pojawia się konieczność zbudowania indywidualnego CMS-a.

Indywidualny CMS, czyli co?

Indywidualne CMS-y to systemy zarządzania treścią zaprojektowane w taki sposób, aby spełniały indywidualne zapotrzebowania klienta. Dzięki temu system posiada tylko te funkcje i moduły, które są potrzebne. Nie ma zaśmiecania zbędnymi opcjami, natomiast jest 100 procentowe dostosowanie do potrzeb.

Większość autorskich CMS-ów tworzonych jest na podstawie solidnych frameworków, takich jak Symfony czy Zend Framework. Dzięki temu indywidualnie zaprojektowany CMS można rozbudowywać w stosunkowo szybki sposób, dodając nowe funkcje czy moduły, a cała konstrukcja źródłowa systemu jest przejrzysta i stabilna.

Można się jednak zastanawiać, po co tworzyć czy kupować własny, indywidualny CMS, skoro istnieją darmowe systemy, które są nie tylko popularne, ale także łatwe w użyciu i całkiem funkcjonalne?

Co ma indywidualny CMS, czego nie mają inne

Autorski CMS pomimo tej samej funkcji, jaką spełniają CMS open source, różni się od nich w kilku zasadniczych kwestiach, są nimi:

  • bezpieczeństwo
  • wydajność
  • użyteczność (usability)

Kwestia bezpieczeństwa

Autorski CMS jest systemem o zamkniętym kodzie źródłowym, co zapewnia stronie nieporównywalnie większe bezpieczeństwo, niż ma to miejsce w przypadków CMS-ów opartych na kodzie otwartym.

Z jednej strony dostępność do kodów źródłowych uważa się za zaletę, jak ma to miejsce w przypadku systemu WordPress. Jawność kodu powoduje, że każdy ma możliwość dopisania jakichś nowych funkcji czy aplikacji do CMS-a. Jednak z drugiej strony powszechna dostępność kodu sprawia, że strony są bardzo podatne na różnego rodzaju ataki hakerskie oraz zagrożenia spowodowane wirusami – począwszy od zwykłych spamerskich, na całkowicie destrukcyjnych skończywszy.

Dzieje się tak właśnie dlatego, że każdy może przeanalizować kod źródłowy i znaleźć w nim słabe elementy, a to z kolei pozwala na przeprowadzenie sprawnego ataku.

Dlatego dla klientów nastawionych na bezpieczeństwo witryny, całkowicie nie do przyjęcia byłoby używanie systemów zarządzania treścią opartych na otwartym kodzie. W ten sposób praktycznie wszystkie strony banków, sklepów internetowych, popularnych serwisów społecznościowych, aukcyjnych czy różnego rodzaju portali i platform, oparte są na indywidualnie zaprojektowanych CMS-ach.

Wydajność i Użyteczność

W dobie szybkiego internetu ogromną rolę odgrywa wydajność strony. Im szybciej strona się wczytuje, tym szybciej internauta może zapoznać się z jej treścią. Niecierpliwość użytkowników sieci nieraz powoduje rezygnację z odwiedzania stron, które ładują się zbyt wolno.

Według najnowszych ekspertyz zbytnio rozbudowane CMS, z mnóstwem zbędnych funkcji i modułów, otwierają się dużo wolniej. W przypadku systemów open source dochodzi jeszcze czynnik niespójnych elementów. Dzieje się tak wtedy, kiedy korzystamy z różnych wtyczek, napisanych przez różnych programistów, które nie zawsze są ze sobą kompatybilne. Z punktu widzenia kodowania jest to obraz nie do końca dopasowanych puzzli. Zdarza się i tak, że instalacja niekompatybilnej wtyczki, może sparaliżować cały serwis.

W przypadku indywidualnych CMS-ów takie zjawisko nie występuje. Systemy autorskie są wewnętrznie całkowicie spójne i kompatybilne, co obok funkcjonalnej budowy, powoduje szybsze ładowanie się strony. Dodatkowo ta prostota budowy systemu i wyposażenie go tylko w niezbędne elementy sprawia, że autorskie CMS są przyjazne dla samego użytkownika i łatwe w obsłudze.

Czy autorskie CMS-y mają wady?

Do największych wad autorskich CMS-ów można zaliczyć ich wysoki koszt. Jednak patrząc obiektywnie, dostosowanie darmowych CMS-ów do indywidualnych potrzeb klienta również kosztuje.

Kolejną kwestią jest możliwość wycofania się z rynku firmy, która zaprojektowała dany system. Klienci obawiają się, że zostaną sami ze swoim CMS-em i jego dalszy rozwój nie będzie możliwy. Strach ten jest zupełnie nieuzasadniony, ponieważ nawet w przypadku, kiedy jakaś firma nagle zniknie z rynku, to na dobrą sprawę każdy programista jest w stanie pracować dalej nad tego typu oprogramowaniem.

Autorskie CMS-y są godną uwagi alternatywą i rozwiązaniem, które dla wielu klientów może w efekcie okazać się najbardziej opłacalne. Nie licząc praktycznych zalet takiego systemu, na uwagę zasługuje również aspekt marketingowy, ponieważ sam fakt posiadania własnego CMS-a znacząco podnosi prestiż całej naszej witryny.

 

No Comments

Leave a Comment