Prawdziwe oblicze WordPressa – wady i zalety najpopularniejszego CMS’a na świecie

WordPress już od wielu lat jest jednym z najbardziej znanych i popularnych systemów zarządzania treścią. Ten funkcjonalny CMS nie tylko umożliwia łatwe postawienie w pełni wartościowej strony internetowej, ale co najważniejsze pozwala na szybką i prostą publikację materiałów, na istniejących już stronach. Niestety jak każde oprogramowanie, tak i WordPress, ma swoje mocne i słabe strony, o których warto, a nawet trzeba, wiedzieć.

Ilość stron zbudowanych na bazie WordPressa liczy się w dziesiątkach milionów. System, który pierwotnie został stworzony z myślą o blogerach, dzisiaj swoim zasięgiem obejmuje praktycznie wszystkie rodzaje witryn, począwszy od blogowych, poprzez firmowe, na rozbudowanych portalach i sklepach internetowych kończąc.

Wszystko to możliwe jest z trzech bardzo istotnych powodów:
•    CMS WordPress jest systemem całkowicie darmowym.
•    WordPress należy do oprogramowania open-source, dzięki czemu każdy, kto potrafi programować, może tworzyć indywidualne szablony i tzw. wtyczki (ang. plugins), umożliwiające rozbudowę funkcji i właściwości stron opartych na WordPressie.
•    WordPress jest niezwykle prosty w obsłudze, dzięki czemu każdy użytkownik może w szybki sposób nauczyć się stawiać na nim strony oraz samodzielnie publikować i optymalizować na nich treści.

Z tych powodów wśród zaawansowanych CMS-ów, takich jak Droopal czy Joomla!, WordPress jest silnikiem najczęściej stosowanym, zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów.

Zalety WordPressa

Do największych zalet WordPressa należy prostota jego użytkowania, która za sprawą bardzo przejrzystego i łatwego w obsłudze menu, pozwala na samodzielne stworzenie strony oraz szybkie i wygodne zarządzanie jej treścią. Publikacja materiałów na stronie odbywa się za pomocą kokpitu, skonstruowanego w taki sposób, by poruszanie się po nim było jak najbardziej intuicyjne.
Kolejnymi plusami WordPresa są:
•    Duży wybór darmowych szablonów, które pozwalają na stworzenie atrakcyjnej i dobrze działającej strony www.
•    Wtyczki, które wzbogacają strony WP w różnego rodzaju dodatkowe opcje i funkcje. Za ich pomocą można przekształcić zwykłą stronę w rozbudowany portal, a nawet sklep internetowy. Ilość darmowych wtyczek jest obecnie olbrzymia.
•    Częste aktualizacje zarówno samego WordPressa, jak i wtyczek. Dzięki czemu strona jest cały czas kompatybilna z wyszukiwarkami i różnego rodzaju oprogramowaniem takim jak Java, Flash itd.

Słabe strony WordPressa

To, co z jednej strony należy do największych zalet WordPressa, może niestety okazać się jego największą wadą. Wtyczki, które umożliwiają przemienienie zwykłej strony w bardziej rozbudowaną platformę, mogą niestety również przyczynić się do jej niestabilności i dużego obciążenia. Co w efekcie może znacznie spowolnić ładowanie się strony i przełożyć się na wygodę jej użytkowania. Najbardziej problematyczne mogą okazać się wtyczki, które nie są już aktualizowane przez swoich twórców.

Również sama popularność WordPressa niesie ze sobą pewnego rodzaju zagrożenie, gdyż z tego powodu istnieje dużo większe narażenie witryny na różnego rodzaju ataki hakerskie. Poprzez ogólną dostępność kodu źródłowego WordPressa, włamanie się na postawione na nim strony, jest o wiele prostsze niż w przypadku stron postawionych na innych, płatnych CMS-ach.

Na szczęście WordPress oferuje różnego rodzaju rozwiązania i możliwości, które w znacznym stopniu mogą zniwelować wady związane z bezpieczeństwem witryn. Jednym z takich rozwiązań jest instalowanie jedynie płatnych szablonów i wtyczek, które są cały czas aktualizowane przez swoich twórców i posiadają odpowiednie zabezpieczenia.

Drugim popularnym rozwiązaniem jest zbudowanie indywidualnego szablonu wraz ze sprawną implementacją wtyczek przez profesjonalną firmę, co pozwala na uzyskanie niepowtarzalnej i bezpiecznej strony, której zarządzanie jest czynnością prostą i przyjemną.

No Comments

Leave a Comment